OBRAZOVÉ PODKLADY PRO MULTIMEDIÁLNÍ VÝUKU KVANTOVÉ ELEKTRONIKY A OPTIKY

SDĚLENÍ O PRŮBĚHU ŘEŠENÍ V ROCE 1999

 
  1. Průběh a způsob řešení
  2. Dosažené výsledky
  3. Výstupy řešení
  4. Informace o zapojení doktorandů a studentů do řešení projektu
  5. Perspektiva a účelnost pokračování v řešení problematiky projektu
  6. Informace o účasti na konferencích
  7. Další sdělení

Úvodní strana projektu

1. Průběh a způsob řešení

Po krátkém výběrovém řízení byl zakoupen digitální fotoaparát MVC-FD91 (Digital Mavica) od firmy SONY. Tento fotoaparát používá pro záznam obrázků standardní počítačovou 3.5" disketu. Kromě záznamu statických obrázků dovoluje zaznamenat na disketu i několikasekundové sekvence (děje).

    Zakoupení PC Pentium II / 400MHz / 128 Mb RAM / 10 Gb HD/ HP-CD writer / AGP grafika, scanneru UMAC 12000, TV grafické karty a softwarových produktů Adobe Photoshop 5.0, UPG Recognita se stalo základem nového počítačového pracoviště katedry (pro učitele, vědecké pracovníky a postgraduální studenty), určeného pro přípravu multimediálních učebních pomůcek.

    Všichni členové řešitelského kolektivu pak postupně odzkoušeli práci s kamerou a připravili některé obrazové podklady pro své přednášky. Zaznamenané obrazy a děje byly uloženy ve společném adresáři na serveru Troja, zpřístupněném pro všechny členy řešitelského kolektivu.

List

2. Dosažené výsledky

Ve shodě s plánem byly vytvořeny obrazové podklady pro přednášky o

  • módové struktuře laserového svazku a o jejím řízení ( Kubeček, Šulc, Černý)
  • ablaci oční tkáně laserovým zářením (Jelínková, Šulc)
  • difrakci záření He-Ne a He-Cd laseru na difrakčních mřížkách a difrakčních optických elementech - fourierovská optika (Richter)
  • optickém a elektronickém uspořádání spektrofluorimetru (Kapusta, Vraný)
  • konstrukci rentgenového laseru buzeného kapilárním výbojem (Šulc, Nádvorníková)

List

3. Výstupy řešení

Na katedře fyzikální elektroniky FJFI ČVUT (Troja KO 304) bylo vytvořeno nové pracoviště, které umožní všem členům katedry a posgraduálním studentům snadnou přípravu multimediálních pomůcek pro výuku (přednášky i "multimediální skripta").

    Vznikly příklady obrazových podkladů pro několik vybraných témat z různých přednášek z oblasti kvantové elektroniky a optiky.

    Byla připravena publikace pro CTU Workshop 2000 s názvem PICTURES FOR MULTIMEDIAL LECTURES IN QUANTUM ELECTRONIX AND OPTICS.

List

4. Informace o zapojení doktorandů a studentů do řešení projektu

Na snímání obrázků i jejich počítačovém zpracování i přípravě posteru se aktivně podíleli dva doktorandi (J. Šulc a P. Černý) a dva studenti (B. Vraný a L. Nádvorníková).

List

5. Perspektiva a účelnost pokračování v řešení problematiky projektu

Byl vytvořen základ pro tvorbu obrazových podkladů. V nadcházejícím období bude řešeno doplnění o zvukové vstupy a zařazení záznamů delších dějů do multimediálních učebních pomůcek.

List

6. Informace o účasti na konferencích

V rámci řešení grantu jsme se nezůčastnili žádné konference. Je připravena publikace pro WORKSHOP 2000.

List

7. Další sdělení

Fakulta podpořila řešení grantu také vynaložením investičních prostředků na nákup počítače a drobného vybavení. Vzniklo servisní pracoviště podporující přípravu multimediálních pomůcek pro výuku.

V příloze uvádíme příklady připravených obrazových podkladů.

List